Eibach Pro Wheel Spacers for Mazda 3 (07-18) [System 4 - 15mm Pair] S90-4-15-002
Regular price
Sale price
Add to cart for shipping quote
In Northern California? Get this professionally set up & installed!
Fitment Information
  • Mazda 3 Mazdaspeed (2007, 2008, 2009)
  • Mazda 3 Base (2010, 2011)
  • Mazda 3 Mazdaspeed (2010, 2011, 2012, 2013)
  • Mazda 3 Base (2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009)
Important
  • When using 15mm wheelspacers there must be at least 14mm minimum cut-outs in the wheel to take up the original bolts (when using 20mm spacers 9mm minimum cut-out when using 25mm spacers 4mm minimum cut-outs). If this isn't the case shorter bolts must be used. (System 5 6). Otherwise the use of this spacers is not possible. Do not use with vehicles equipped with steel wheels!
Specs & Features
  • Wheel Bolts and Wheel Studs sold separately.
  • Sold as a pair
  • Bolt Pattern: 5 / 108
  • Center Bore: 63.3mm
  • Widen Your Stance - For Better Handling.
  • Made from High-Strength Aircraft-Aluminum Alloy.
  • Precision Engineered Hub-Centric - for Perfect Fit and Wheel Balance.
  • Reduced Weight Compared to Steel Wheel Spacers.
  • Five-Year Warranty
  • System 4:
    • Disc with a screw system
    • With centering collar (centering nose)
    • Track change from 30 mm to 60 mm (disc thickness from 20 mm to 30 mm)