Eibach Pro Wheel Spacers for BMW X3 (04-17) [System 2 - 10mm Pair] S90-2-10-004
Regular price
Sale price
Add to cart for shipping quote
In Northern California? Get this professionally set up & installed!
Fitment Information
  • BMW X3 E83 (2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010)
  • BMW X3 xDrive35i F25 (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017)
Specs & Features
  • Wheel Bolts and Wheel Studs sold separately.
  • Sold as a pair
  • Bolt Pattern: 5/120
  • Center Bore: 72.5mm
  • Widen Your Stance - For Better Handling.
  • Made from High-Strength Aircraft-Aluminum Alloy.
  • Precision Engineered Hub-Centric - for Perfect Fit and Wheel Balance.
  • Reduced Weight Compared to Steel Wheel Spacers.
  • Five-Year Warranty
  • System 2:
    • Disc with a pass-through system
    • With centering collar (centering nose)
    • Track change from 14 mm to 40 mm (disc thickness from 7 mm to 20 mm)