Eibach Pro Wheel Spacers for BMW 3 Series (00-18) [System 2 - 12mm Pair] S90-2-12-002
Regular price
Sale price
Add to cart for shipping quote
In Northern California? Get this professionally set up & installed!
Fitment Information
  • BMW 328i F30 (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018)
  • BMW 320i F30 (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018)
  • BMW 328i Coupe E92 (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013)
  • BMW 328i / 335i Convertible E93 (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013)
  • BMW 335i Coupe RWD E92 (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013)
  • BMW 328i Wagon E91 (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012)
  • BMW 325i / 328i / 330i Sedan RWD E90 (2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011)
  • BMW 335i Sedan RWD E90 (2007, 2008, 2009, 2010, 2011)
  • BMW 323Ci / 325Ci / 328Ci / 330Ci Convertible RWD E46 (2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006)
  • BMW 323Ci / 325Ci / 328Ci / 330Ci Coupe RWD E46 (2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005)
  • BMW 323i / 325i / 328i / 330i Sedan RWD E46 (1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005)
  • BMW 323i / 325i / 328i / 330i Wagon E46 (2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005)
Specs & Features
  • Wheel Bolts and Wheel Studs sold separately.
  • Sold as a pair
  • Bolt Pattern: 5/120
  • Center Bore: 72.5mm
  • Widen Your Stance - For Better Handling.
  • Made from High-Strength Aircraft-Aluminum Alloy.
  • Precision Engineered Hub-Centric - for Perfect Fit and Wheel Balance.
  • Reduced Weight Compared to Steel Wheel Spacers.
  • Five-Year Warranty
  • System 2:
    • Disc with a pass-through system
    • With centering collar (centering nose)
    • Track change from 14 mm to 40 mm (disc thickness from 7 mm to 20 mm)