359.95 Eagle Rods Honda Acura (K20A2 / K20Z) CRS5470K3D - Redline360
Eagle Rods Honda Acura (K20A2 / K20Z) CRS5470K3D
Regular price
Sold out
In Northern California? Get this professionally set up & installed!
Fitment Information
Specs
  • Sold as a full set
  • Recommended up to 900hp
  • length: 5.470 in.
  • rod journal: 1.8900 in.
  • housing bore: 2.0080 in.
  • pin size: 0.864 in.
  • big end width: 0.7790 in.
  • pin end width: 0.8770 in.
  • thickness above pin: 0.200 in.
  • typical weight: 495g
Product Description
All Eagle H-beam rods are forged from certified 4340 chromoly steel. While a lot of companies make rods from this material, if you pay close attention, you will notice not all 4340 is the same. For instance, to be classified as "4340 steel" certain alloying elements must be present in certain percentages. AISI/SAE specifications call for 1.65% to 2.00% nickel content. While this seems like a small difference, understand that this is almost an 18% variation. 4340 steel with 1.65% nickel will act a little differently than 4340 steel with 2.00% nickel content. This is just one of many alloying elements involved in creating 4340 steel. Through extensive material testing, Eagle works closely with the foundry we use to achieve a much tighter tolerance of all alloying elements to our specific requirements. Along with this, the heat treatment and tempering process used is vital to producing a stong steel. While exactly what we do is a closely guarded secret, all of this attention to detail results in a stronger and much more consistent material. Our "4340" steel routinely tests 10-15% stronger than "typical" SAE/AISI spec 4340 steel.